SND Awards

Associate of the Year

2015:  Harper Oil – Rugby

2013:  Outback Autobody, Inc. – Minot

2012:  Rugby Eagles – Rugby

Dealer of the Year

2011:  Panzer’s Power Sports – Devil’s Lake

2010:  Gun & Reel Sports, Inc – Jamestown

2009:  Joe’s Sport Center – Devils Lake

2008:  Dakota Cat, Inc. – Valley City

2007:  U-Motors – Fargo

2006:  Moritz Sport & Marine – Mandan

2005:  Joe’s Sport Center – Devil’s Lake

2004:  Action Motorsports – Mandan

2003:  Hwy 13 One-Stop Shop – LaMoure

Groomer Operator of the Year

2015:  Marty Malachowski – Garrison

2014:  Dale Deibert – Surrey

2013:  Larry Spidahl – Devils Lake

2012:  Randy Knain – Rugby

2011:  Shawn Cole – Valley City

2010:  Wayne Aune – Fairdale

2009:  Terry Anderson – Ft. Ransom

2008:  John Lange – Webster

2007:  Perry Brintinell – Fordville

2006:  Paul Gutknecht  – Absaraka

2005:  Beau Hilgers – Bottineau

2004:  Dale Deibert – Surrey

2003:  Jay Peterson – Devils Lake

Family of the Year

2015:  Tyler & Tonia Dosch Family – Rugby

2014:  Randy & Deb Knain Family – Rugby

2013:  Cory & Gail Heilman Family – Rugby

2012:  Mike & Laura Swanson Family – Rugby

2011:  Rick & Joanie Bruggeman Family – Rugby

2010:  Neil & Sheri Hoffmann Family – Larimore

2009:  Todd & Deb Reynold Family – Horace

2008:  Todd & Norma Rasmusson Family – Lisbon

2007:  Troy & Sheila Klevgard Family – Casselton

2006:  Jeff & Joanne Seifert Family  – Casselton

2005:  Brad & Missy Sjolin Family – Lisbon

2004:  Bruce & Monica McCartney Family – Casselton

Snowmobiler of the Year

2015:  Joanie Bruggeman – Rugby

2014:  Allen Hoesel – Mandan

2013:  Rick Bruggeman – Rugby

2012:  Brad Grove – Rugby

2011:  Jesse Fritz – Rugby

2010:  Steve Renslow – Grand Forks

2009:  Char Gust – Casselton

2008:  Dennis Hulm – Strasburg

2007:  Kevin Kubat – Jamestown

2006:  Mark Shipley – Devils Lake

2005:  Gary Buck – Valley City

2004:  Keith Blixt – Casselton

2003:  Dale Deibert – Surrey

Young Snowmobiler of the Year

2012:  Bailey Nelson – Rugby

2011:  Samantha Forbes – Minot

2010:  Thomas Swanson – Rugby